V právnom svete je odôvodnenie rozsudku neoddeliteľnou súčasťou každého súdneho rozhodnutia. Jeho úloha presahuje samotný verdikt, poskytuje totiž komplexný pohľad na proces myšlienkového rozhodovania súdu.
Odôvodnenie rozsudku zabezpečuje transparentnosť súdneho procesu. Umožňuje stranám sporu, ako aj verejnosti, pochopiť dôvody, ktoré viedli súd k jeho rozhodnutiu.
Veľmi pekne na to vysvetlil Krajský súd v Trnave, sp. zn. 3To/9/2024, ktorý nám dal za pravdu, že rozhodnutie súdu prvého stupňa bolo o. i. nedostatočne odôvodnené, a teda nepreskúmateľné, a preto ho odvolací súd zrušil a vo veci rozhodol sám. Pekné myšlienky z odôvodnenia uvádzam nižšie:
“Právo na riadne odôvodnenie súdneho rozhodnutia spočíva v troch nasledujúcich a vzájomne sa doplňujúcich rovinách :
a) je korelátom práva účastníka konania prednášať’ návrhy, argumenty a námietky, aby na tieto dostal od sudu náležitú odpoveď’,
b) predstavuje jednu zo záruk, že “výkon spravodlivosti” (justice in procedural effect, resp. justice in action) nie je arbitrárny (svojvoľný), nepriehľadný a že rozhodovanie verejnej moci je kontrolovane verejnosťou,
c) vytvára predpoklad pre účinne uplatnenie opravných prostriedkov, ktoré ma strana konania k dispozícii.
Podstatou práva na riadne odôvodnenie súdneho rozhodnutia je povinnosť súdu vyhodnotiť’ a v odôvodeni rozhodnutia zareagovať na hlavné námietky účastníka konania (Donadze v. Gruzinsko) a riadne posúdiť’ tvrdenia, argumenty a dôkazy predložené stranou konania (opätovne vid’ napr. Van de Hurk v. Holandsko). Na podklade takéhoto postupu sudu je následne možne kvalifikovaným spôsobom posúdiť; ci bolo konanie ako celok spravodlivé. Mlčanie odvolacieho súdu ohľadom zákonnosti odmietnutia vykonania dôkazov navrhnutých obvineným odporuje myšlienke spravodlivého procesu. (Krasulya v. Rusko).
Z odôvodnenia výroku o treste musí byť zrejmé, akými právnymi úvahami sa súd spravoval, keď posudzoval preukázané skutočnosti podľa príslušných ustanovení zákona (R II/1967).“
Odôvodnenie rozsudku je teda viac než len formálna súčasť súdneho rozhodnutia. Predstavuje most medzi abstraktnými právnymi normami a ich konkrétnou aplikáciou na reálne situácie.
Úlohou advokáta je teda dôsledne dbať na to, aby rozhodnutia, a to neplatí len o rozhodnutiach súdu, boli vždy jasne a zrozumiteľne odôvodnené.
V Bratislave, dňa 10.3.2024