Jednoduchá odpoveď je nemôže.
Tu sú dôvody prečo:
Podľa ústavy Slovenskej republiky má prezident určité právomoci, ktoré súvisia s obranou štátu a medzinárodnými vzťahmi, ale jeho schopnosť samostatne rozhodnúť o zapojení Slovenska do vojny je vylúčená. Tu je stručná analýza kľúčových aspektov:
Problematiku upravuje Ústavný zákon č. 227/2002 Z. z. o bezpečnosti štátu v čase vojny, vojnového stavu, výnimočného stavu a núdzového stavu, podľa ktorého:
Vojnu vypovie prezident len:
Vypovedaniu vojny prezidentom teda vždy musí predchádzať rozhodnutie Národnej rady Slovenskej republiky.
Vojnový stav môže vyhlási prezident len:
Prezident má právomoc na podpis medzinárodných zmlúv a dohôd, avšak ich ratifikáciu musí schváliť Národná rada. Súhlas národnej rady musí byť daný pred ratifikáciou, a teda opäť prezident bez rozhodnutia Národnej rady Slovenskej republiky ratifikáciu nevie vykonať. Toto zahŕňa aj zmluvy, ktoré by mohli byť základom pre zapojenie Slovenska do vojenných operácií alebo konfliktov. (viac sa môžete dočítať v Ústave Slovenskej republiky)
Prezident je síce vrchným veliteľom ozbrojených síl, avšak o vyslaní ozbrojených síl mimo územia Slovenskej republiky rozhoduje:
Obdobne o prítomností zahraničných ozbrojených síl na území Slovenskej republiky rozhoduje Národná rada Slovenskej republiky.
Záver: Prezident Slovenskej republiky nemôže Slovensko zatiahnuť do vojny, keďže Ústavný systém Slovenskej republiky mu také kompetencie nepriznáva. Rozhodujúce kompetencie v tomto smere má predovšetkým Vláda Slovenskej republiky a Národná rada Slovenskej republiky.
V Bratislave, dňa 24.3.2024