Zatvoriť

Lož nie je názor, aj keď ho páchateľ vníma ako pravdu alebo aj sloboda prejavu má svoje hranice

Lož nie je názor: Súdne rozhodnutie, ktoré vymedzuje hranice slobody prejavu

Sloboda prejavu je jedným zo základných pilierov demokratickej spoločnosti. Nie je však bezhraničná a nemôže slúžiť na ospravedlňovanie zločinov či šírenie nepravdivých informácií. Najvyšší súd Českej republiky v rozhodnutí sp. zn. 3 Tdo 706/2024 skúmal vzťah „lož vs. názor“ a tiež či dezinformácie možno považovat za názory hodné právnej ochrany. Súd dospel k záveru, že nepravdivé skutkové tvrdenia nemožno zamieňať za názory a že šírenie lží (a nebezpečných dezinformácii) môže byť právne postihnuteľné. Inými slovami lož nie je názor ani v prípade, ak jej páchateľ verí.

Prípad učiteľky a jej výklad vojnového konfliktu na Ukrajine

V centre sporu stála učiteľka českého jazyka, ktorá na vyučovacej hodine pred žiakmi prezentovala výklad vojnového konfliktu na Ukrajine, pričom tvrdila, že ruská invázia bola reakciou na „etnické čistky“ voči Rusom v Donbase a že Ukrajina porušila dohodu o nevstupe do NATO. Súdne konanie sa zaoberalo otázkou, či jej výroky prekročili hranice slobody prejavu a či naplnili skutkovú podstatu trestného činu popierania, zpochybňovania, schvaľovania a ospravedlňovania genocídia podľa § 405 českého trestného zákonníka.

Najvyšší súd: Sloboda prejavu neochraňuje lož ani dezinformácie

Najvyšší súd rozhodol, že:

  • Skutkové tvrdenia musia byť pravdivé – Ak niekto verejne tvrdí nepravdivé fakty, nemôže sa odvolávať na slobodu prejavu.
  • Ospravedlňovanie zločinov je trestné – Pokusy legitimizovať vojnové zločiny alebo agresiu nepožívajú právnu ochranu slobody slova.
  • Pedagóg má zvýšenú zodpovednosť – Keďže išlo o učiteľku základnej školy, súd prihliadal aj na vplyv jej výrokov na maloletých žiakov.

Súd sa stotožnil s argumentáciou najvyššieho štátneho zástupcu, že obvinená síce mohla veriť svojim tvrdeniam, no ako vzdelaná osoba mala vedieť, že ide o dezinfirmácie (nepravdivé informácie) alebo manipulujúce informácie.

Dôsledky rozhodnutia: Precedens pre hranice slobody slova

Rozhodnutie potvrdzuje, že sloboda prejavu nie je absolútna a že v demokratickej spoločnosti existujú hranice medzi legitímnym názorom a dezinformáciami. Toto uznesenie môže mať širšie dôsledky nielen pre pedagogickú obec, ale aj pre verejnú debatu o šírení nepravdivých informácií.

Tento prípad jasne ukazuje, že lož nie je názor a že hranice slobody prejavu končia tam, kde začína manipulácia a ospravedlňovanie protiprávnych činov.

Zdroj: Najvyšší súd ČR, sp. zn. 3 Tdo 706/2024, rozhodnutie z 17. 12. 2024

Zamyslenie na záver: Koľko verejne známych ľudí na Slovensku by sa asi dotklo rozoberané rozhodnutie?

Bratislava, 1. marca 2025.

Máte otázku? Neváhajte sa nám ozvať.
Prihláste sa k odberu noviniek:

Vaša emailová adresa bude uložená v systéme tretej strany a použitá výlučne na občasné zasielanie noviniek z našej stránky.